Novi Dani
Crna Gora

Krivokapić u društvu sa Nikolom Kavajom, atentatatorom na TITA – VIDEO trese Crnu Goru

Na društvenim mrežama se dijeli video na kojem se lider koalicije Za budućnost Crne Gore Zdravko Krivokapić nalazi na slavlju upriličenom za u Nikolu Kavaju koji je 1999. bio gost u kući četničkog vojvode Milete Pavičevića u podgoričkom naselju Drač.

Nikola Kavaja je bio jedan od osnivačagrupe Srpski oslobodilački pokret otadžbina – SOPO.] Ova organizacija je izvršila bombaške napade na jugoslovenske ambasade u Vašingtonu, SAD i Otavi u Kanadi, i konzulatima u Njujorku, San Francisku i Torontu.

Na objavljenom videu u njegovom društvu vidi se i Zdravko Krivokapić, budući premijer i lider koalicije Za budućnost Crne Gore. Video je nastao 1999. godine a izazvao je lavinu reakcija večeras u Crnoj Gori.

“Kako u videu piše “ nastao je u kući (četničkog) vojvode Milete Pavićevića”.

Krivokapić je prije dva dana negirao optužbe da ima veze sa četničkim pokretom.

-Pošto gospodin Đukanović eto mene stavlja na stranu četnika, a on je partizan. To neka govore naše porodice, a ne nas dvojica. Nit’ sam učestvovao ni u jednima ni u drugim, tako da nemam odnos u tom dijelu, kazao je Krivokapić za FACE TV.

Nikola Kavaja je svojevremeno po nalogu CIA bio je pratilac kralja Petra II Karađorđevića prilikom svakog njegovog boravka u Americi, i to punih sedam godina, od 1964. godine do kraljeve smrti 1970. Kavaja se saglasio na jedan od najvećih zadataka koje je imala CIA bio da izvrši atentat na Josipa Broza, predsednika Jugoslavije. Broz je putovao u Brazil, Kavaja ga je pratio, ali šanse da ubije predsednika su osujećene pošto je Broz ostao u rezidenciji tokom celog boravka. Kavaja je pratio Broza u Čile, Meksiko i u Sjedinjene Države.

Godine 1978. Kavaja i oko stotinak pripadnika SOPO-a, uključujući Stojiljka Kajevića, bili su uhapšeni u Njujorku. Kavaja je oslobođen po plaćanju kaucije u visini od 250.000 dolara, i posle posete svojoj porodici u Njujorku, brzo je izveo akciju otmice američkog putničkog aviona boing 727 (Let 293 iz Njujorka za Čikago). Planirao je da zahteva Kajevićevo oslobađanje, pa da odlete za Beograd, Jugoslaviju i da se obruše na sedište Centralnog komiteta Saveza komunista Jugoslavije, koje se nalazilo u neboderu pod nazivom CK.

Nakon što mu je Kajević putem telefona saopštio da neće poći sa njim, pustio je putnike na slobodu, zadržavši samo pilota, kopilota, a u posadi aviona bio je i još njegov advokat. Prinudio je posadu da odlete iz Čikaga do aerodroma Dž. F. K. u Njujorku. Tamo je izneo svoj veliki plan. Još uvek se nadavši da će da odlete za Beograd, na savet svog advokata odleteli su za Irsku, koja nije imala ekstradicioni sporazum sa Sjedinjenim Državama. Nadavši se političkom azilu, Kavaja se predao u Irskoj koja ga je isporučila Sjedinjenim Državama.

Osuđen je u SAD na kaznu zatvora od 65 godina zatvora. . Rangiran od strane SAD kao sedmi u svetu terorista.

Kavaja je bio u zatvoru od 1979. do 1997. godine i pušten je na uslovni otpust. Prekršio je uslovni otpust vrativši se u Srbiju, da je ponovo posetio SAD, bio bi uhapšen i vraćen u zatvor.

Tokom akcije Sablja Nikola Kavaja je bio na kratko uhapšen 1. aprila 2003. godine.

Umro je 2008. godine u svom stanu u Beogradu, a sahranjen na Cetinju po sopstvenoj želji.

Filmski režiser Milan Knežević snimio je dokumentarni film o Kavaji pod nazivom Nikola Kavaja – lovac na Tita, koji je prikazan na filmskom festivalu u Edinburgu.

Pročitajte još